Terapia przez … mydło!

„Nie istnieje nic takiego, czego by sztuka nie mogła wyrazić.”

                                                                                                 Oscar Wilde

Człowiek spotyka się ze sztuką na każdym etapie swojego życia pod różnymi postaciami, czasem nawet nie mając tej świadomości. Sztuka była, jest i będzie towarzyszyć człowiekowi. Bez względu na to w jakiej formie się z nią zetknie, zawsze będzie rozwijać jego umysł i ciało. Niestety mało kto wie, że terapia poprzez sztukę (arteterapia) jest uznaną formą psychoterapii.

Arteterapia traktuje media artystyczne jako podstawowy sposób komunikacji. We wspierającym środowisku, któremu sprzyja relacja terapeutyczna, uczestnik arteterapii może tworzyć obrazy i obiekty, w celu ich eksploracji oraz dzielenia się znaczeniami, które mogą być z nich odczytane. Dzięki temu, osoba może lepiej zrozumieć siebie oraz naturę swoich problemów i trudności. To z kolei może prowadzić do pozytywnej trwałej zmiany w jego postrzeganiu siebie, w aktualnych relacjach oraz ogólnie rozumianej jakości życia.

Arteterapia stosowana jest nie tylko jako terapia, której zadaniem jest terapia lecznicza (wspomagająca proces leczenia), często jest stosowana także jako metoda rozwoju osobistego. Stosowana jest między innymi w pomocy dzieciom, osobom dorastającym, dorosłym i osobom w okresie późnej dorosłości, grupom społecznym i rodzinom, w leczeniu: lęków, depresji, innych zaburzeń afektywnych, nerwic, uzależnień, problemów w relacjach rodzinnych, w przypadkach nadużycia seksualnego i przemocy domowej, w trudnościach społecznych i emocjonalnych związanych z niepełnosprawnością i chorobą, w traumach i przeżyciach straty, przy problemach fizycznych, poznawczych i neurologicznych, oraz trudnościach psychospołecznych związanych z chorobami np. nowotworowymi. Coraz częściej wykorzystywana jest również w profilaktyce społecznej, w tym w pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym.

Bardzo często w ramach terapii przez sztukę organizowane są warsztaty tematyczne według autorskich programów terapeutów, artystów plastyków i innych. Takie warsztaty mogą być atrakcją np. podczas imprezy urodzinowej dziecka, każda okazja jest dobra do rozwoju naszych pociech a może i my się czegoś dowiemy, nauczymy…

W wielu miastach w Polsce prowadzone są warsztaty mydlane, podczas których dziecko rozwija swoje zdolności, poznaje nowe zagadniena, uczy się a przy tym może stworzyc własne cudeńko w postaci mydełka. Łączmy przyjemne z pożytecznym!

HANHA zachęca do uczestnictwa w warsztatach mydlanych i nie tylko :) na terenie całej Polski!

 

getimage

fot. Warsztaty mydlane – Muzeum Mydła www.muzeummydla.pl

Żródło: Wikipedia