Sztuka w toalecie

Toaleta publiczna to chyba ostatnie miejsce, w którym spodziewalibyśmy się ujrzeć dzieło sztuki, ale nie dla Meekyoung Shin koreańskiej artystki, która właśnie w toalecie postanowiła wystawić swoje prace :)

Mieszkająca w Londynie artystka postanowiła upiększyć publiczne toalety, zachęcając jednocześnie do pamiętania o higienie osobistej i myciu rąk.

W ramach artystycznego projektu publicznego w 2013 roku, przez 3 miesiące w łazienkach 16 galerii i muzeów na terenie całej Anglii ustawiono mydlane kopie klasycznych rzeźb z czasów starożytnych ze Wschodu i Zachodu. Kopie były łudząco podobne do oryginałów. Różniły się tylko kolorem, zapachem i czasem wielkością.

Statuetki zostały w całosci wykonane z mydła na bazie oleju palmowego z naturalnych składników roślinnych.

Koreanka od lat tworzy kopie znanych rzeźb z mydła. Fascynuje ją produkt codziennego użytku- jakim jest mydło, który po uformowaniu przypomina marmur, a później szybko może zmienić kształt i ulec przekształceniu.

Według Artystki, proces ten odzwierciedla losy starożytnych rzeźb – choć stworzono je z kamienia, wytrzymałego materiału pod wpływem różnych procesów ulegają ciągłym przemianom często niszczącemu działaniu czasu.

W listopadzie 2013 wszystkie mydlane rzeźby, a właściwie to, co z nich zostalo po eksperymentach zwiedzających, trafiły na wystawę artystki do Translation Museum w Koreańskim Centrum Kulturalnym w Londynie. Shin od dość dawna eksperymentuje z nietypowym tworzywem.

Co Wy na to?

Żródło: www.culture24.org.uk

toiletproject1

The Holburne Museum unveils some new sculptures as part of Toilet Project by Korean Artist Meekyoung Shin. The sculptures are made of soap and displayed in the toilets, members of the public are invited to use the sculptures to wash their hands Pictured Faunsia Tucker with the sculptures Photographer: Clare Green Date 24/07/2013 Copyright: Local World/Western Daily PressToilet-project-2013

IMG_1709 P1300172

130807_Shin_Mee_Kyoung4

fot. Meekyoung Shin