Filcowe mydełko

Czy wiesz, że mydło w „sweterku” filcowym ma właściwości przeciwgrzybiczne, znacznie wolniej się zużywa, nie wyślizguje się z rąk, jest miękkie i miłe w dotyku? Działa jak delikatna myjka/gąbka/masażer. Mydło masuje i jednocześnie pobudza krążenie krwi, wspaniale wygładza skórę. Takie mydło nie tylko dobrze umyje Twoje ciało, ale też usunie martwy naskórek, działa jak peeling.

Mydełko jest wykonywane ręcznie z wełny czesnakowej. Czym jest wełna czesankowa? Otóż jest to półfabrykat w przemyśle włókienniczym. To charakterystyczna taśma utworzona z długich włókien wełnianych. Uzyskiwane są one po wyczesaniu krótkich włókien na czesarce. Wełna czesankowa powstaje w procesie czesania ręcznego lub mechanicznego. Proces ten polega na usuwaniu zanieczyszczeń, splątań i krótkich włókien przy pomocy grzebieni. Czynnością następują po czesaniu jest przędzenie. Następnie wełnę czesankową poddaje się zabiegowi, jakim jest filcowanie, zwane inaczej spilśnianiem, to rodzaj rękodzieła polegający na formowaniu wełny w specjalny sposób. Filcowanie może odbywać się w sposób mokry lub suchy.

Aby powstało mydelko filcowane należy użyć metody na mokro. Filcowanie na mokro przeprowadza się z pomocą ciepłej wody i mydła. Polega ono na połączeniu łusek, z których są zbudowane jedne włókna z łuskami na innych włosach. Proces ten rozpoczyna się od namoczenia pasm. Następną czynnością jest ich pocieranie, miętoszenie, wałkowanie, ugniatanie. Pozwoli to na złączenie wspomnianych już łusek poszczególnych pasm, w celu stworzenia jednolitej bryły. Potem należy uformować odpowiedni kształt. Pomóc w tym może pocieranie o specjalną folię bąbelkową lub matę z wypustkami. Jeżeli jesteśmy pewni, że pasma mniej więcej trzymają się już razem, należy odcisnąć nadmiar wody i w dalszym ciągu kontynuować tarcie. Wówczas to pasma złączą się jeszcze trwalej, gdyż tarcie jest wtedy większe, dzięki czemu zwiększa się także oddziaływanie między łuskami. Filcowanie możemy uznać za skończone, jeśli wełna czesankowa zrobi się odpowiednio twarda.

Najlepszym rodzajem wełny używanej do spilśniania jest wełna owcza merynosowa. Jest ona silnie karbowana i charakteryzuje się ogromną łuskowatością. Właściwość ta wpływa na łatwość łączenia się pasm podczas procesu filcowania.

Filcowana wełna czesankowa znalazła bardzo szerokie zastosowanie. Oprócz filcowania mydełek wykorzystuje się ją do produkcji biżuterii, między innymi kolczyków, bransoletek, pierścionków, czy naszyjników. Wytwarza się także wełniane kapelusze, torby, torebki, a nawet etui na telefon.

Mydło filcowane to świetny pomysł na prezent dla bliskiej osoby.

Foto. Galeria Mydła www.facebook.com/galeriamydla

OLYMPUS DIGITAL CAMERA